Czy profesjonalna makijażystka i wysokiej jakości kosmetyki to podstawa perfekcyjnego makijażu? Dla wielu kobiet to gwarancja sukcesu. Ale czy tak jest naprawdę? Wiele z nas zapomina, jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja skóry twarzy. Każdy ceniący się makijażysta podpisze się pod stwierdzeniem, że bez dobrego przygotowania naszej cery, każdy, nawet ten najlepiej wykonany makijaż, może wyglądać po prostu źle. Co zatem należy robić abyśmy zawsze wyglądały jak gwiazdy na czerwonym dywanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dobra pielęgnacja! Na czym ona polega? Poniżej parę kroków, które pomogą nam poprawić kondycję naszej skóry. Po pierwsze, codzienne dwustopniowe oczyszczanie twarzy. Zaczynamy od porządnego demakijażu. Na rynku mamy dostępnych szereg kosmetyków, które nam to ułatwią. Mleczka, olejki czy wody micelarne doskonale nam do tego posłużą. Ich wybór zależy głównie od naszych upodobań i stanu naszej cery. Ostatnio bardzo popularne stały się kosmetyki naturalne, które nie zawierają szkodliwych substancji, a ich składy bazują na olejkach eterycznych, ekstraktach ziołowych czy olejach i przede wszystkim nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego ani nie są testowane na zwierzętach.
Drugim krokiem jest tak zwane mycie właściwe. Do tego najlepiej posłużą nam żele czy pianki myjące. Bardzo pomocne są przy tym szczoteczki do mycia twarzy, zarówno te manualne jak i elektryczne. Ostatnio wielkim powodzeniem cieszą się szczoteczki soniczne, chociaż ich koszt dla wielu jest nadal zbyt wysoki.

Fot. gefrorene_wand z Pixabay

Kolejnym krokiem jest tonizowanie skóry. Bardzo wiele osób o tym zapomina, kojarząc tonik jako produkt przeznaczony wyłącznie do cer trądzikowych. Nic bardziej mylnego! Tonik czy emulsja tonizująca pomaga naszej skórze przywrócić odpowiednie pH i jest doskonałym „przewodnikiem” dla kosmetyków z kolejnych etapów, takich jak serum i krem. Doskonale sprawdzają się tu produkty w atomizerze, szczególnie dla cer wrażliwych, ponieważ każde pocieranie twarzy wacikiem kosmetycznym może ją dodatkowo podrażnić.

Fot. Marina Pershina z Pixabay

Chyba do tego, jak ważne obecnie jest stosowanie serum, nie trzeba nikogo przekonywać. To zatem czwarty krok w naszym codziennym rytualne pielęgnacyjnym. Serum to skoncentrowany kosmetyk, który w swoim składzie ma wszystko co najlepsze, aby nasza skóra była odżywiona, skorygowana czy może dotleniona. Wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie i jaki efekt chcemy osiągnąć. Pamiętajmy tylko, dla lepszego działania, tego typu produkt należy lekko wklepywać w skórę a nie rozcierać. Pozwoli nam to uzyskać szybsze rezultaty w krótszym czasie.
Piątym, acz nie ostatnim, etapem jest nałożenie kremu. Na wieczór zaleca się stosowanie kremów bogatszych, cięższych, które przez cały czas naszego snu będą pracowały na korzyść naszej cery. W porannej pielęgnacji zaleca się stosowanie kremów lżejszych, mocno nawilżających – nie tylko cera sucha tego wymaga. Wbrew pozorom cera mieszana czy wręcz tłusta też powinna być dobrze nawilżona dla prawidłowego funkcjonowania. Na dobrze nawilżonej twarzy lepiej przyjmie się każdy podkład.
I oczywiście nigdy nie należy zapominać o kremie pod oczy, nie ważne czy się ma lat naście czy dziesiąt… Okolica pod oczami to bardzo wrażliwe miejsce, gdzie skóra jest bardzo cienka i codzienne jej pielęgnowanie pozwoli nam na jak najdłuższe uniknięcie zmarszczek.

Fot. photosforyou z Pixabay

Należy również pamiętać, szczególnie w porze wiosenno-letniej, o filtrach przeciwsłonecznych. Te należy nakładać jako ostani etap pielęgnacji porannej przed nałożeniem makijażu.
W ramach przyzwoitości, przynajmniej raz w tygodniu peeling i maseczka!
Wydawać by się mogło, że cała ta codzienna rutyna, to tylko starta jakże cennego dla nas czasu. Ale jak tylko ją wdrożymy, szybko przekonamy się, że wcale nie jest taka czasochłonna a rezultaty momentalnie staną się widoczne. W wielu przypadkach poprawa kondycji naszej cery jest naprawdę spektakularna i szybko zaniechamy stosowania na codzień makijażu lub przynajmniej zamienimy nasze ciężkie, kryjące podkłady na lekkie kremy BB. Ale to już oddzielny temat…
Jako profesjonalna makijażystka gorąco zachęcam do przyjrzenia się swoim nawykom pielęgnacyjnym. Zależy mi nie tylko na tym, aby makijaż na zadbanych cerach wyglądał dobrze i świeżo, ale przede wszystkim, aby każda kobieta czuła się piękna, nie tylko wtedy, kiedy wychodzi od profesjonalisty.